Aby móc zadawać pytania zarejestruj się. Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej prosimy zapoznać się z naszą polityka prywatności.

zmień Polski change_language

change_contrast Wysoki kontrast change_version Wersja tekstowa
A A A
RSS rss
  • polski

  • русский

  • english


Ścieżki 3Dostępu

Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum.

Dotknąć to, co w muzeach niedotykalne. Poznać to, czego nie można zobaczyć. Cofnąć się w czasie. Połączyć zwiedzanie z teatrem i filmem. Pokazać osobom niewidomym i niedowidzącym muzealną ekspozycję i opowiedzieć historię tym, którzy nie słyszą. Na te wyzwania odpowiada nowy program edukacyjny Muzeum Wojska w Białymstoku i Muzeum Pamięci Sybiru „Ścieżki 3Dostępu”.

Głównym celem programu jest wypracowanie interdyscyplinarnej formuły tworzenia nowoczesnych programów edukacji kulturalnej w Muzeum, wykorzystujących wiedzę, metody i narzędzia z wielu dziedzin. Tak powstały trzy nowe sposoby na zwiedzanie muzealnych ekspozycji, trzy drogi umożliwiające odbiorcom poznawanie przeszłości i kreowanie własnych interpretacji.
Wykorzystujemy w tym celu teatr cieni i przedmiotu, animację poklatkową oraz nowoczesne technologie (w tym skanowanie i druk 3D, rzeczywistość wirtualną). Dokładamy starań się, by każda grupa odbiorców mogła skorzystać z tej oferty, w tym również osoby z niepełnosprawnościami. Zależy nam na zapewnieniu równego dostępu do wiedzy, wystaw i świetnej zabawy każdej osobie, która zechce wziąć udział w zajęciach.
Założenia te realizowane są poprzez trzy ścieżki edukacyjne. Dwie z nich już są dostępne dla dzieci i młodzieży, trzecia pojawi się niebawem. Żeby wziąć udział w zajęciach, wystarczy zadzwonić lub napisać do nas: 85 / 741 64 49 oraz edukacja@mwb.com.pl.

a) RZECZY SŁOWO / ŚCIEŻKA DOTYKOWO-FILMOWA
czyli…
Co mają parasolki wspólnego z muzeum?
Otóż są one częścią niedużego studia filmowego, do którego zapraszamy was w ramach zajęć „Rzeczy słowo”. Poznając muzealną wystawę, dowiadując się co nieco o historii, będziecie mogli wykonać samodzielnie i własnoręcznie prawdziwy film techniką poklatkową. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się niezwykły sposób ożywiania obrazu: robimy dziesiątki zdjęć, by wprawić w ruch na ekranie wybrany przedmiot. Same przedmioty również są wyjątkowe. To nasze eksponaty! A dokładnie: ich kopie 3D. Wybrane przedmioty historyczne zeskanowaliśmy bowiem, a potem wydrukowaliśmy na specjalnej drukarce 3D. Warsztaty „Rzeczy słowo” to zatem wyjątkowa okazja, by nie tylko wziąć kawałek historii do ręki, ale też zbudować z niego swoją własną filmową opowieść.

b) RZECZY RUCH / ŚCIEŻKA DOTYKOWO-TEATRALNA
czyli…
Dlaczego w Muzeum gasimy światło?
To proste – żeby obejrzeć przedstawienie! Uczestnicy tych zajęć przygotowują bowiem mini etiudy teatralne, posługując się teatrem cieni, teatrem ożywionej formy i przede wszystkim własną wyobraźnią. Zaczynamy od zwiedzania wystawy, od konkretnej historii, opowieści z przeszłości. A następnie opowiadamy je na swój sposób, tworząc osobiste narracje i interpretacje. W warsztatach wykorzystywane są też eksponaty muzealne, tyle tylko, że zeskanowane i wydrukowane na nowo jako wierne trójwymiarowe kopie przedmiotów zamkniętych na co dzień w muzealnych gablotach. Co ważne, nasza muzealne warsztaty teatralne są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, intelektualną.

Strona projektu: http://mwb.com.pl/s3d/