Aby móc zadawać pytania zarejestruj się. Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej prosimy zapoznać się z naszą polityka prywatności.

zmień Polski change_language

change_contrast Wysoki kontrast change_version Wersja tekstowa
A A A
RSS rss
  • polski

  • русский

  • english

Historia

7100
muzeum tomsk.png

Archiwum polsko-syberyjskie

Kilkusetletnia obecność polska na Syberii pozostawiła na tej ziemi wiele materialnych śladów. Od lat ich zbieraniem zajmuje się jedno z tomskich muzeów.
prejzner.jpg

Krew polska znaczyła szyby kopalniane...

10 lutego mija 76. rocznica pierwszej masowej wywózki ludności kresowej w głąb Związku Sowieckiego. Według różnych szacunków, w północnej Rosji, na Syberii i w północnym Kazachstanie (...)
Syberia carów wystawa MWB.jpg

Ewakuacja ludności z Królestwa Polskiego i zachodnich guberni Rosji podczas I wojny światowej

Ewakuacja ludności z terenów Królestwa Polskiego oraz guberni zachodnich Cesarstwa Rosyjskiego w 1915 r. pociągnęła za sobą brzemienne w skutkach konsekwencje. Zjawisko zmieniło diametralnie demografię(...)
Sieroszewska.jpg

O Marii Sieroszewskiej

W systemie carskiej zsyłki Jakucja była swego rodzaju karcerem. Trafił tu w 1880 roku Wacław Sieroszewski, późniejszy pisarz i polityk. Na zesłaniu pojął za żonę Jakutkę, Annę Sliepcową, która urodziła mu...
mapa syberii.jpg

Naukowy „podbój” Syberii przez Polaków.

Światowej sławy geolodzy, paleontolodzy, chemicy, przyrodnicy i etnografowie, odkrywcy i pionierzy. Znali się, wspierali w niedoli. Dziś, patrzą tak niepozornie z przyblakłych XIX wiecznych fotografii (...)
01.jpg

Deportacje obywateli polskich w głąb Związku Radzieckiego
w latach 1940-1941

Rezultatem porozumień między ZSRR a III Rzeszą w 1939 r. był podział terytorium Polski między te dwa państwa. W latach 1939–1941 na ziemiach okupowanych przez ZSRR zachodziły intensywne przemiany polityczne...
1a.jpg

Kresy II RP w obliczu drugiej wojny światowej

Opracowanie dotyczące stosunków społecznych, etnicznych, religijnych i politycznych na Kresach w dobie dwudziestolecia międzywojennego.
1a.jpg

Sowietyzacja Kresów II RP

Po przyłączeniu Kresów do ZSRS rozpoczął się proces ich sowietyzacji. Przebiegał on m.in. na płaszczyźnie prawnej, kulturowej czy oświatowej.
1.jpg

Polacy w polityce migracyjnej Państwa Rosyjskiego na przełomie XIX i XX wieku

Pod koniec XIX w., państwo rosyjskie przejawiało ożywione zainteresowanie zmianą kierunku migracji Polaków z zachodniego na wschodni.
1.jpg

Pierwsze kroki w kierunku Syberii

Od ponad trzech stuleci w zbiorowej pamięci mieszkańców Rzeczypospolitej aż nazbyt wyraźnie jawi się przestrzeń mająca dla narodowej tradycji wymiar szczególny.
« 12