Aby móc zadawać pytania zarejestruj się. Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej prosimy zapoznać się z naszą polityka prywatności.

zmień Polski change_language

change_contrast Wysoki kontrast change_version Wersja tekstowa
A A A
RSS rss
  • polski

  • русский

  • english

Kalendarium


Typ wydarzenia<< >>
17 grudnia 2015

miejsce:
Sala Rycerska MWB, ul. Kilińskiego 7
Spotkanie z Krzysztofem Suchowierskim
  • Zapraszamy na spotkanie autorskie promujące książkę Krzysztofa Suchowierskiego "Rowerem przez mrozy Jakucji", które odbędzie się 17 grudnia (czwartek), o godz. 17, w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w Białymstoku. „Następnego dnia jak zwykle rano ruszamy w drogę. Jest mgła, która świadczy, że jest blisko -50 stopni Celsjusza. Czujemy zimno w palce u stóp i rąk. Ioann co jakiś czas schodzi ze swojego roweru, aby się rozgrzać. Droga jest dobra, jednak jedzie się powoli. Robimy dziś jedynie 30 kilometrów. Zjeżdżamy do 'kafeszki', aby się ogrzać i coś zjeść. Od sympatycznej kelnerki , która bezpłatnie dała nam półmisek majonezu i chleba, dowiadujemy się, że kilka dni wcześniej zatrzymała się u nich na odpoczynek Brytyjka. Potem, pchając rowery, idziemy do wioski zapytać o nocleg. Pytamy o kąt na noc pierwszego człowieka, którego dostrzegamy na jakiejś posesji. Z chęcią zaprasza nas do swojej izby. Dorzuca drwa do pieca i namawia na poczęstunek – zamrożone surowe mięso z młodego źrebaka”. Krzysztof Suchowierski jest białostoczaninem, który dwukrotnie odwiedził Syberię na rowerze. W 2013 roku samotnie przejechał trasę 9 tys km z Białegostoku do Białegostoku (w Rosji). Na początku 2014 roku wraz z dwoma Rosjanami Ioannem Czeniewem i Igorem Kowalczukiem wziął udział w ekspedycji "Drogami pamięci", która prowadziła śladami sowieckich łagrów. Po raz pierwszy w historii mężczyźni przejechali z południa na północ Republikę Caxa (Jakucję), uważaną za jedno z najzimniejszych terytoriów na naszej planecie. Za tą podróż otrzymał na Festiwalu Kolosy w Gdyni wyróżnienie w kategorii "Wyczyn roku 2014". Wyprawa odbyła się pod patronatem Muzeum Pamięci Sybiru (oddział Muzeum Wojska w Białymstoku), Stowarzyszenia Memoriał i Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego w Tomsku. Książka powstała w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku

11 grudnia 2015

miejsce:
Ekspozycja stała Muzeum Wojska w Białymstoku, ul.Kilińskiego 7
Wystawa najnowszych nabytków MPS
  • Zapraszamy serdecznie na ekspozycję pokazującą najnowsze nabytki Muzeum Pamięci Sybiru. Przedmioty prezentowane są w dniach 11 - 16 grudnia, na wystawie stałej Muzeum Wojska w Białymstoku „Na okrutnej ziemi”. Wśród obiektów znajdują się między innymi elementy umundurowania sowieckiego, album z portretami najważniejszych postaci powstania listopadowego wydany w Paryżu w 1832 roku, fonograf z końca XIX wieku, oraz niemieckie wydanie „Pamiętników Maurycego Beniowskiego” z 1790 roku. Wszystkie zakupy zostały sfinansowane przez Urząd Miejski w Białymstoku.