Aby móc zadawać pytania zarejestruj się. Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej prosimy zapoznać się z naszą polityka prywatności.

zmień Polski change_language

change_contrast Wysoki kontrast change_version Wersja tekstowa
A A A
RSS rss
  • polski

  • русский

  • english


Wystawa fotografii Roberta Rienta "Niespotkanie. Krasnojarsk mojego dziadka"

"Niespotkanie. Krasnojarsk mojego dziadka" to tytuł wystawy fotograficznej, którą będzie można zobaczyć w grudniu 2016 roku, w Centrum Edukacyjno – Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru, przy ul. Sienkiewicza 26. Otwarciu ekspozycji (w dniu 8 grudnia, godz. 17) towarzyszy spotkanie z autorem - Robertem Rientem. 
---
„Gdy dziadek był dzieckiem, został deportowany na Syberię. Rozmawialiśmy o tym tylko jeden raz, to było długie, ważne spotkanie, a raczej słuchanie. Dziadek opowiadał o zesłaniu, o tym, że musiał wszystko zostawić - dom, ukochanego psa, bezpieczeństwo. I nagle mówi, że w lutym 1940 roku, w nocy, było minus 40 stopni. A w mojej głowie od razu taka myśl: 'No dobrze dziadek, masz alzheimera, opowiadaj dalej, ale właśnie zacząłeś koloryzować'. Wysłuchałem go do końca, spisałem rozmowę i zacząłem sprawdzać. Okazało się, że naprawdę w noc zesłania dziadka temperatura spadła do 40 stopni (…)"

"Dziadek został zesłany 9 lutego, a dokładnie nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku. Ja swoją podróż zacząłem 9 lutego 2016 roku. On podróżował wagonem bydlęcym, ja koleją transsyberyjską (…)"
---
Robert Rient (ur. 1980), dziennikarz, pisarz, podróżnik i reporter. Autor powieści „Chodziło o miłość” i reportażu „Świadek”, publikował w magazynach: „Duży Format”, „Coaching”, „Przekrój”, „Sens”, „Wprost”, „Wysokie Obcasy”, „Zwierciadło”, „Vege”.
---
Zdjęcie: R. Rient, Zamrożone pianino, 2016.