Aby móc zadawać pytania zarejestruj się. Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej prosimy zapoznać się z naszą polityka prywatności.

zmień Polski change_language

change_contrast Wysoki kontrast change_version Wersja tekstowa
A A A
RSS rss
  • polski

  • русский

  • english

Opowieści

7661
004.png

Opowieść Antoniny Jędrczak, deportowanej w lutym 1940 roku na Syberię

"Ciężko nam bardzo, bo trzeba wciąż myśleć co będziemy jutro jeść, skąd wziąć pieniądze na chleb, za co kupić mleko, co będziemy robić w zimie, bez opału, w naszej lekkiej odzieży? Zima tu (...)"
005.png

Opowieść Teresy Kalinin, deportowanej w kwietniu 1940 roku do obwodu mołotowskiego

"Ojciec przed wojną był gajowym, mieszkaliśmy w kolonii Ożynnik koło Studzianek (...) Pod koniec października [1939 roku] zwolnili go z pracy i kazali nam się wyprowadzić z gajówki. Przyjechaliśmy do (...)"
adzid f 252.jpg

Opowieść Alicji Wołczaskiej, wywiezionej w czerwcu 1941 r. (...)

"Wymienialiśmy wszystko co mieliśmy. I dostawaliśmy za to czy wiadro kartofli, czy po pół litra przez kilka dni mleka (…)Tato zabrał też z sobą instrumenty, gitarę i mandolinę. Ale tych nie wymienił, z czase...
z.krolikowski.jpg

Opowieść Zygmunta Królikowskiego, deportowanego w lutym 1940 roku do miejscowości Komarticha

"Dom Dziecka w Duszanbe był zorganizowany na wzór sowieckich 'dietdomów' dla 'bezprizornych', których nie brakowało w czasie wojny na terenie tego ogromnego imperium. Podzielone na grupy wiekowe dzieci mieszkały (....
001.png

Opowieść Ewy Urbańskiej, która w kwietniu 1940 roku trafiła do Kazachstanu

"W pierwszych dniach września odprowadziłyśmy Ojca już przebranego w mundur oficerski na dworzec kolejowy. My, dzieci, byłyśmy zafascynowane jego odmiennym od (...)"
002.png

Opowieść Apolonii Danuty Korczowskiej, deportowanej w lutym 1940 do obwodu irkuckiego

"[Przed wojną] w domu i szkole wychowywano nas w duchu patriotycznym. Rodzice pozwolili mi zapisać się do dziewczęcej drużyny harcerskiej, opiekunką była młoda nauczycielka (...)"
01.jpg.jpg

Opowieść Dominiki Kukiełki, która w czerwcu 1941 trafiła do Kazachstanu

"Jak wyglądało to nasze mieszkanie? Na pięć rodzin liczących w sumie 25 osób miała wystarczyć jedna dość duża izba, na środku której znajdował się ogromny kocioł do gotowania potraw (...)"
003.png

Opowieść Ryszarda Glijera, deportowanego w kwietniu 1940 do obwodu pawłodarskiego

"10 lutego 1940 roku, w wielkie mrozy, tysiące Polaków wywieziono wagonami towarowymi na Sybir i inne północne tereny Rosji. Atmosfera po tym dniu była przygnębiająca. Mówiono, że niebawem (...)"
h.dzierma.jpg

Opowieść Heronimy Dziermy deportowanej w lutym 1940 roku na Syberię

"Nasi nauczyciele pięknie zorganizowali powrót do Polski. Przepięknie. Wagon nasz był umajony zielonymi gałązkami, białym orłem na czerwonym tle, kobiety z płótna zrobiły biało-czerwoną flagę (...)"
fb2.jpg.jpg

Opowieść Leokadii Nowik, deportowanej w lutym 1940 roku na Syberię.

"10 lutego 1940 roku. Trzydzieści stopni mrozu. Wczesnym rankiem do drzwi dobijało się trzech enkawudzistów. Początkowo Mama nie otwierała, ale uderzenia kolbą w okno uświadomiły, że są gotowi nawet wybić szy...
« 123